Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Patron szkoły

Czcionka:

„Kochamy wciąż za mało i stale za późno”

Prezentujemy sylwetkę naszego patrona

„ Jestem tylko księdzem piszącym wiersze, dla którego wiara jest wciąż ważniejsza niż poezja. ”

Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 r. w Warszawie w inteligenckiej rodzinie. Dzieciństwo spędził w stolicy. Tam ukończył Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze imienia Tadeusza Czackiego. W 1935 r. zdał maturę. Interesowała go głównie przyroda, czytał dużo książek przyrodniczych. Zachwycał się literaturą. W okresie gimnazjum miał miejsce debiut poetycki i prozatorski Jana Twardowskiego. „Powrót Andersena” – to tytuł debiutanckiego tomu wierszy. W 1935r. rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Przerwał je wybuch wojny. W 1944r. Twardowski brał udział w powstaniu warszawskim w szeregach AK. O tym, że wstąpi do seminarium, zdecydował pewnej nocy okupacyjnej. Wybrał powołanie, bo „miał potrzebę życia duchowego”. Wstąpił do Warszawskiego Metropolitalnego Semniarium Duchownego. Pierwsze tajne kursy odbywały się w Czubinie k/Błonia. Święcenia kapłańskie przyjął 4 lipca 1948 r.

Już jako młody ksiądz swoją pracę katechetyczno-pedagogiczną rozpoczął w Państwowej Szkole Specjalnej dla dzieci specjalnej troski w Pruszkowie, z którymi pracował przez okres pięciu lat. To właśnie z rąk dzieci w 1996 r. otrzymał niezwykłe wyróżnienie – Order Uśmiechu, który uważał za najcenniejszy spośród licznych tytułów i zaszczytów. Za swoją bogatą twórczość był wielokrotnie wyróżniany i honorowany:

1980 r. – Medal im. Janusza Korczaka

1989 r. – Nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży

2000 r. – Nagroda Ikar

2001 r. – Nagroda TOTUS – zwana „katolickim Noblem”

To tylko nieliczne wyróżnienia dorobku twórczego księdza Jana Twardowskiego. O wielkiej popularności jego twórczości świadczą liczne tłumaczenia jego wierszy m. in. na język angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, włoski. Twórczość księdza-poety, Jana od Biedronki, znają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Jego liryka jest szczególnie blisko związana ze światem dzieciństwa. To liryka dziecięcego myślenia, która „nie przestaje się dziwić Bogu”, ale też i uśmiech. On uśmiechał się w swoich wierszach, dając nam nadzieję, ucząc miłości i pokory. Jego poezja stanowi bogactwo wartości, z którego mogą czerpać dzieci, młodzież, a także dorośli. Miłość do Boga, do drugiego człowieka, miłość do Ojczyzny, zachwyt nad przyrodą, szacunek względem ojca, matki i nauczycieli to bezcenne wartości – prawdy przebijające się w twórczości księdza Jana. Do nich dochodzi jeszcze humor ciepły, tyczący się rzeczy małych, codziennych i tych wielkich, ostatecznych. Źródłem, z którego wypływa cały system wartości poezji księdza Jana Twardowskiego, jest miłość - nade wszystko Boga, którą ustanowił prawdziwą siłą swego życia i swoich wierszy.

Ksiądz-poeta Jan Twardowski – piewca miłości, nadziei i pokory -zmarł w warszawskim szpitalu na Banacha, 18 stycznia 2006 r. 

Sztandar szkoły

 

 

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny